
BYD Battery-Box Premium HVB 29.6, fra BYD Company Ltd., er en lagringsenhed, beregnet til forsyning af en elektrisk installation i parallel med det kollektive elforsyningsnet, uden at der leveres elektrisk energi til det kollektive elforsyningsnet.
BYD Battery-Box Premium HVB 29.6 har som standard 15 års producentgaranti.
Energistørrelser:
Tekniske data kort
| Batterimodul | HVB |
| Modulenergi | 2,97 kWh |
| Antal batterimoduler | 10 |
| Brugbar energi | 29, 69 kWh |
| Maksimal udgangsstrøm | 50 A |
| Maksimal udgangsstrøm (15 s) | 98 A |
| Nominel spænding | 512,0 V DC |
| Spændingsområde | 400 V DC … 576 V DC |
| Celleteknologi | Litium-jern-fosfat (LiFeSO4) – Koboltfri |
| Bredde x højde x dybde | 610 mm x 1.327 mm x 282 mm |
| Vægt | 287,1 kg |
| Producentgaranti | 15 år |



