
BYD Battery-Box Premium HVS 5.1, fra BYD Company Ltd., er en lagringsenhed, beregnet til forsyning af en elektrisk installation i parallel med det kollektive elforsyningsnet, uden at der leveres elektrisk energi til det kollektive elforsyningsnet.
BYD Battery-Box Premium HVS 5.1 har som standard 10 års producentgaranti.
Energistørrelser:
Tekniske data kort
| Batterimodul | HVB |
| Modulenergi | 2,97 kWh |
| Antal batterimoduler | 2 |
| Brugbar energi | 5,94 kWh |
| Maksimal udgangsstrøm | 50 A |
| Maksimal udgangsstrøm (15 s) | 98 A |
| Nominel spænding | 102,4 V DC |
| Spændingsområde | 80 V DC … 115,2 V DC |
| Celleteknologi | Litium-jern-fosfat (LiFeSO4) – Koboltfri |
| Bredde x højde x dybde | 610 mm x 479 mm x 282 mm |
| Vægt | 68,7 kg |
| Producentgaranti | 15 år |



