
BYD Battery-Box Premium HVM+ – modul, fra BYD Company Ltd., er en lagringsenhed, beregnet til forsyning af en elektrisk installation i parallel med det kollektive elforsyningsnet, uden at der leveres elektrisk energi til det kollektive elforsyningsnet.
BYD Battery-Box Premium HVM+ – modul kan kun anvendes til invertere fra KOSTAL, GoodWe og Solis
BYD Battery-Box Premium HVS+ – modul har som standard 10 års producentgaranti.
Energistørrelser:
Tekniske data kort
| Batterimodul | HVM+ |
| Modulenergi | 2,76 kWh |
| Antal batterimoduler | 1 |
| Brugbar energi | 2,76 kWh |
| Maksimal udgangsstrøm | 50 A |
| Maksimal udgangsstrøm (15 s) | 80 A |
| Nominel spænding | 51,2 V DC |
| Spændingsområde | 40 V DC … 57,6 V DC |
| Celleteknologi | Litium-jern-fosfat (LiFeSO4) |
| Bredde x højde x dybde | 610 mm x 240 mm x 282 mm |
| Vægt | 41,4 kg |
| Producentgaranti | 10 år |



